Uczniowie klas pływackich I i II Szkoły Podstawowej nr 5 w Kartuzach, reprezentujący sekcję pływacką GKS Cartusia, wzięli udział w zawodach „Bałtyckie Nadzieje Olimpijskie”, które odbyły się 17 maja 2026 r. w Gdańsku.
Dla wielu zawodników był to pierwszy start w życiu. Młodzi pływacy pokazali jednak ogromne zaangażowanie i sportowego ducha, osiągając bardzo dobre wyniki oraz miejsca w czołowej dziesiątce zawodów.
Największy sukces indywidualny odniosła Lena Stępień, zdobywając brązowy medal na 50 m stylem grzbietowym. Dodatkowo zajęła VIII miejsce na 50 m stylem dowolnym.
Na podium stanęła także sztafeta dziewcząt 4 × 50 m stylem dowolnym w składzie: Amelia Krause, Julia Dejk, Zofia Müller i Kornelia Kwiatkowska, zdobywając III miejsce.
W pierwszej dziesiątce znaleźli się również:
Marek Laskowski – V miejsce (50 m grzbietowym),
Stanisław Dowbusz – VI miejsce (50 m grzbietowym),
Kornelia Kwiatkowska – VI miejsce (50 m grzbietowym) i VIII miejsce (50 m dowolnym),
Jeremiasz Klajna – VIII miejsce (50 m grzbietowym).
W zawodach startowali także: Aleksander Biankowski, Dorian Kamiński, Emilia Pękala, zdobywając cenne doświadczenie.
Spośród 27 klubów uczestniczących w zawodach zawodnicy GKS Cartusia najlepiej zaprezentowali się w klasyfikacji progresu, osiągając najwyższy łączny postęp wyników. Jest to potwierdzenie systematycznej i ciężkiej pracy najmłodszych pływaków.
"Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków dotacji Gminy Kartuzy"




